Otvorený list Regionálneho hygienika všetkým cirkvám v okrese Rožňava

Regionálny úrad verejného zdravotníctva
so sídlom v Rožňave
Špitálska 3, 048 01 Rožňava


Otvorený list Regionálneho hygienika všetkým cirkvám v okrese Rožňava

Vážení predstavitelia a zástupcovia všetkých cirkví v okrese Rožňava. Zhoršujúca sa situácia ohľadom COVID-19 nám už takmer rok výrazne zasahuje do životov. Uvedomujem si, že pandémia výrazne narušila aj cirkevný život a často krát sa opatrenia dotýkali aj Vašich každodenných povinností vo vzťahu k verejnosti.

Bohužiaľ, situácia sa stále zhoršuje. Denne nám pribúdajú nové, pozitívne testované osoby, nemocnice sa na celom Slovensku zapĺňajú a zdravotnícki pracovníci idú na doraz. Vysoké počty ochorenia COVID-19 nás nútia prijímať stále nové opatrenia, z ktorých nie sme ani my nadšení, avšak vnímame ich v súčasnej dobe ako najlepší nástroj ochrany zdravia verejnosti. Verím, že naším spoločným cieľom je ochrana zdravia celej populácie.

Dlho sme premýšľali, ako prežiť blížiace sa sviatky v zdraví a šťastí a dospeli sme k názoru, že je potrebné vypočuť aj hlas cirkví a umožniť určitým spôsobom priebeh a slávenie nadchádzajúcich sviatkov. Samozrejme, nie všetci budete nadšení z podmienok, ktoré sú naozaj prísne, avšak ani Vy určite nechcete vystavovať veriacich zvýšenému riziku.

Namiesto toho, aby sme proti sebe bojovali, skúsme si k sebe nájsť cestu. Rozprávajme sa o opatreniach, povedzte nám Vaše pripomienky, námietky ale aj nápady a spravme toto sviatočné obdobie spoločne bezpečným. Práve kostoly sú miestom, kde sa stretávajú často krát starší ľudia spolu s mladšími, podávajú si ruky a žijú spoločným, komunitným životom. Našim spoločným záujmom je, aby sme týchto ľudí chránili.

Práve v momente, keď si uvedomíme, že bojujeme za spoločnú vec a opatrenia, ktoré prijímame tu nie sú pre to, aby cirkvi ublížili, ale aby nám všetkým pomohli, môžete aj Vy svojim vplyvom pomôcť k lepšej budúcnosti. Nevnímajme vedu a cirkev ako súperov. Vedecké poznanie nám momentálne vysvetľuje, ako sa respiračná nákaza šíri, čo na ňu najlepšie zaberá a ako sa máme chrániť. Veda nám ponúka v súčasnej dobe najlepší spôsob ako chrániť obyvateľstvo, a tým je očkovanie. Pokiaľ sa budeme navzájom akceptovať a spolupracovať v tom duchu, že my sa snažíme vyjsť v ústrety cirkvi a umožniť aj keď s obmedzením slávenie sviatkov, Vy nám na oplátku môžete pomôcť tým, že svojim veriacim podáte posolstvo. Posolstvo o tom, aby si informácie overovali. Aby rešpektovali názory odborníkov, aby dodržiavali zásady Rúško – Odstup – Ruky, že opatrenia nie sú dokonalé, ale majú svoj význam a samozrejme aj to, že očkovanie je momentálne najlepší spôsob ako dokážeme ľudí pred ochorením chrániť.

Vyhlasujem, že som otvorený každému dialógu s predstaviteľmi cirkví a určite dokážeme nájsť spoločnú cestu za jediným cieľom – ochrániť zdravie verejnosti.

#SomZodpovednýVeriaci

Mgr. Jozef Varga
regionálny hygienik
poverený zastupovaním