SERIÁL Príjemný návrat do školy – #3 ŠKOLSKÁ TAŠKA A OBUV

Pripravte dieťa na školské povinnosti a naučte ho rutine

Začiatok školského roka je za dverami, a to znamená veľa povinností pre dieťa aj rodiča.
Aby nebolo toto obdobie pre vášho školáka a vás stresujúce, pozreli sme sa s odborníčkami z Úradu verejného zdravotníctva SR, doc. MUDr. Janou Hamade, PhD., MPH, MHA a MUDr. Hanou Janechovou na vaše najčastejšie otázky k nástupu prváčika alebo staršieho dieťaťa do školy.


ŠKOLSKÁ TAŠKA A OBUV

Dbajte na zdravie dieťaťa už pri výbere školskej tašky a obuvi. Je naozaj dôležité vybrať vhodnú tašku, aby vaše dieťa netrpelo a malo zdravú chrbticu. Čo treba zohľadniť pri nákupe?

Už máte školskú tašku pre školáka?

„Pri kupovaní školskej tašky berte do úvahy najmä hmotnosť dieťaťa. Príliš ťažká aktovka preťažuje svalstvo chrbtice a prispieva k stuhnutiu svalov v krčno-hrudnej časti chrbtice a k nesprávnemu držaniu tela. Dlhodobé preťaženie chrbtice vo vývine môže spôsobiť trvalejšie ťažkosti, deformácie a aj vznik skoliózy (vybočenie chrbtice do jednej strany). Ak sa skolióza nelieči včas, môže chrbticu poškodiť tak, že v dospelosti sa už nebude dať napraviť,“ upozorňuje zástupkyňa hlavného hygienika SR Jana Hamade so zameraním na hygienu detí a mládeže.

 

Kvalitná školská taška:

 • Kvalitný, zdraviu neškodný a mäkký materiál popruhov, aby sa čo najmenej vtláčali
  do svalstva a kostí.
 • Širšie a nastaviteľné popruhy, ktoré rovnomerne obopínajú obe plecia, aby sa hmotnosť tašky rozdelila rovnako.
 •  Ľahká.
 •  Kopíruje tvar chrbtice.
 • Vyvarovať sa noseniu tašky iba na jednom pleci, čo spôsobuje jednostrannú záťaž a môže viesť k poškodeniu chrbtice.

Váha tašky

Z hľadiska ochrany zdravia žiakov sa odporúčajú nasledovné hmotnosti školských aktoviek podľa ročníkov základnej školy:

 • žiaci 1. a 2. ročníka: 2,5 kg
 • žiaci 3. a 4. ročníka: 3,5 kg
 • žiaci 5. a 6. ročníka: 4,5 kg
 •  žiaci 7. až 9. ročníka: 5 kg.

Kvalitná detská obuv

Doc. MUDr. Jana Hamade, PhD., MPH, MHA zhrnula, aké parametre by obuv pre deti mala spĺňať, aby nepoškodila ich zdravie, a zároveň, aký typ obuvi zvoliť pri rôznych aktivitách:

 • Ľahká, nízka členková obuv, šnurovacia alebo uzatvárateľná textilným pásikom, respektíve na zips, podpätky by mali byť čo najnižšie.
 • Pevná päta, zároveň dostatočne mäkká a ohybná podrážka pod prstami a strednou časťou chodidla.
 •  Dostatok miesta pre prsty pre správny rast kostí.

Obuv podľa účelu

V škole: bezpečné uzatvorené prezuvky, vyrobené z prírodných materiálov, napríklad zo spracovanej kože a textilu. Sú mäkké, priedušné, absorbujú vlhkosť, nedráždia kožu a prispôsobia sa tvaru chodidla.

V interiéri: ľahká vzdušná obuv, pre menšie deti s remienkom alebo so šnúrkami.

 Pre aktívny odpočinok:

 • športová obuv zodpovedajúca požiadavkám príslušného športu,
 • vychádzková celoročná alebo zimná obuv má mohutnejšiu a trvanlivejšiu konštrukciu s pevnou podošvou,
 • rekreačná obuv je určená na rekreačno-vychádzkové príležitosti, na dlhšie vzdialenosti aj v prírodnom prostredí, má pevnejšiu konštrukciu zvršku a robustnú podošvu.

 Pozor na nevhodnú a nekvalitnú obuv

Odborníčka odporúča vyhnúť sa nevhodným materiálom pre detskú obuv, ako sú koženka, plast, či poroméry (syntetické napodobeniny kože).

„Obuv z nich sa ťažko prispôsobuje tvaru chodidla, je tvrdá, nepriedušná, nedokáže odvádzať vlhkosť z povrchu kože, a tak môže spôsobiť napríklad plesňové a kvasinkové ochorenia. Nevhodná obuv môže mať vážne zdravotné dôsledky pre dieťa. Zle tvarovaná topánka môže spôsobiť vážne deformity a ortopedické problémy chodidiel, ktoré budú vyžadovať liečbu u odborníka,” uviedla zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na hygienu detí a mládeže Jana Hamade.


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky